Taekwondo

Ana sayfa Taekwondo

Taekwondo

Savunma sanatlarından mantığın dövüş sanatı olarak tabir edebileceğimiz Taekwon-Do,kelime olarak el ve ayakla yapılan vuruşların ilmi,felsefesi anlamına gelir.Bunu şöyle açıklayabiliriz.

TAE : Ayak vuruşları,

KWON : el vuruşları

Do : ise bu dövüş sanatının tatbiki esnasındaki izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır.Kişi istediği kadar esnek ,istediği kadar güçlü el ve ayak vuruşlarına sahip olursa olsun eğer do kurallarını uygulamıyor ve bu sporu sadece dövüş sporu olarak görüyorsa Taekwondocu sıfatı taşıyamaz.Zira taekwondo bir saldırı değil 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore'de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur.Taekwondonun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır.

Taekwondonun tüm hareketleri.bu sporun düşmana karşı savunma amacıyla geliştirildiğinden bu güne kadar,savunma ruhunun eğemem olduğu bir temel üzerine kurulmuştur.Dolayısıyla bu sporu saldırı olarak kullanan kimseler bu sporun ana ilkelerinden uzaklaşırlar ki taekwondo camiası içinde yer alamazlar.

Vücutlarının tüm organları ile ,kendilerini savunmak için süper tekniklerle eğitilmiş olan taekwondocuların yalnız fiziksel güçleri değil,daha da önemlisi kendilerine olan güvenleri,herkese karşı saygılı olmaları ve disiplinleri daha çok ön plana çıkar.

Taekwondocu için bütün vücut bir savunma silahıdır.Saldırganları elleri yumrukları ayakları veya diğer organları vasıtasıyla kolaylıkla tesirsiz hale getirme yeteneklerine sahiptirler.

Taekwondo kişinin güven duygusunu geliştirmesi bakımından büyük öneme sahiptir.Kendine güvenen insanlar daha zayıf olanlara karşı alçak gönüllü ve hoşgörülü olurlar.Her kaba kuvvetin arkasında kişinin aslında kendi nefsini ve benliğini öne çıkarma duygusu yatar.Bazen sudan sebeplerle,korkunç cinayetlerin işlenmesinde sebep olan şey,o sebebin cisim olarak değeri değil,kişideki benliğini ispat duygusudur, Taekwondocu bu nedenle kendini savunma ve karşıdakini bertaraf etme konusunda eğitimli olduğundan asla kendini ispata kalkışmaz.

Çünkü ispatı zaten devletin verdiği diplomadır.Bu nedenle sabırlıdır.Hiç bir taekwondocunun sokak kavgalarına karıştığı ve bir kişiyi incittiği vaki değildir.Hatta basit arbedelerde taekwondocu,tokat yemeyi bile göze alır incinir ama gururu kırılmaz ve aldırmaz.Ne zaman cana kasıt olursa saldıranında iyiliği için müdahaleci olur. Yeni başlayan bir öğrenciye doğal olarak egzersizler ve disiplin ortamı zor gelebilir. Ancak sıkı ve disiplinli bir çalışma ile sonuca yaklaşılır.

Bu sürenin uzunluğu manevi yapısına göre öğrencinin sabır ve dayanıklılığının göstergesi olarak bu vasıfları kazanmasını sağlar.Başarıya ulaşmak için öğrenci sabırlı ve dayanıklı olmak zorundadır.Bunun başka alternatifi olmadığına göre,başarabilen öğrenci belki farkında olmasa da ,sabır ve dayanıklılık gibi gerçektende insanlığın ihtiyacı olan iki vasfa sahip olmuş olur.

Il Jang

Anlamı: Teknik 1(ıl jang) "keon" sembolünü temsil eder.Keon 8 Kwaes'ten biridir.(Kore felsefesinde kutsal kavramlardan, işaretlerden biri).Cennet ve "yang" anlamına gelir.

Yi Jang

Anlamı: Teknik 2 "tae kavramını sembolize eder.Buda sekiz kutsal işaretten biridir.içerdeki sertlik ve sağlamlığı ,dışarı karşı ise yumuşaklık ifade eden hareketlere kurulmuştur.Sevinç ve neşeyi ifade eder.

Sam Jang

​​ Anlamı : Teknik 3E jang 8 kutsal kavramdan biri olan "Ra" yı temsil eder bir kompozisyondur kızgınlığı sertliği ve parlak zekayı betimler.Ateş ve güneş i temsil eder.Yeni çalışmaya başlayanları taekwondoya bağlayıcı ve özendirici teknikler içerir.Kişiye yavaş yavaş olgun davranışlar kazaandırır.Mavi dserece kuşağa geçmek isteyen hareketlere ön hazırlık adımlar vardır.Yeni hareket olarak sonnal mokchigi ve sonnal-makki ve dwitkubi stance adımı vardır.Bu harekette makki , chigi, chagi and jireugi lerle yüklü bir poomsedir.Chigilerle rakibe kontratak teknikleri vardır:Yani bu poomse direk kontratak teknikleriyle yüklüdür.6.kemer derecsine sahip sporcuların poomsesidir.

Sa Jang
Oh Jang

Manası :Teknik Oh jang (5. teknik) bu felsefede8 kutsal kavramdan biri olan oğulu temsil eder. Sarmak kavramak gibi fiilleri kompozisyon eder.Rüzgar manasınadırFevkalade bir güç ve durgunluğu içerir.Yumuşak ve zarif hareketlerde mükemmel güç gösterisi ortaya koyar.Yeni hareketler :mejumeok naeryochigi, palkup dollyochigi, yop-chagi vr yopjireugi, palkup pyojeokcigi ve çok adımlı koaseogi, wenseogi ve oreunseogi. Özel makkiler ,araemakki ve momtongmakki ayrıca chigilerle karakterizedir. kemer derecesinin hareketidir..

Yook Jang

Anlamı: Teknik 8 kutsal işaretten biri olan " Kam" ı temsil eder.Su manasınadır.Su gibi yumuşak ama sürekliliğin ve akıcılığın ifade edildiği hareketlere kuruludur.Yeni hareketler hansonnal olgul bakkat makki, dollyo-chagi, olgul bakkat-makki and batangson momtong-makki Dönerek dikkatlice yapılması gereken dollyo-chagi ve el tekniklerinde beceri isteyen batangson momtong-makki , palmok-makki teknikleri vardır.3.kuşak kemeridir sporcuların poomsesidir

Chil Jang

Manası:Teknik 7 (chil jang) 8 kutsal işaretten biri olan "Kan"'ı temsil eder.Bu ağırlık ve ve sağlamlık manasında Dağı temsil eder.Yeni hareketler sonnal arae-makki, batangson kodureo-makki, bojumeok kawi-makki, mureup-chigi, momtong hecho-makki, jechin-dujumeok momtong-jireugi, otkoreo arae-makki, pyojeok-chhigi, yop-jireugi ve adım olarak beom-seog and juchumseogi.Hareketler çok düzgün ve serilik arzeder.2 kemer derecesi sporcuların poomsesidir.

Pal Jang

Anlamı: 8 kutsal işaretten "Kon"'u temsil eder. Yin ve dünyayı katogoriize eder.Kök salmayı ve yerleşmeyi açıklar. teknik poomsenin sonuncusudur.Burdan sonra siyah kuşağa geçilir.Yeni hareketler dubal dangsong bakkat palmok momtong kodureo bakkat-makki, twio-chagi, and palkup dollyo chigi dir.Hareketler çok seri ve birbiriyle ilişkilidir.1,kemer derecesindeki sporcuların poomsesidir.